Loading...
 
Print

Club Personnel


Club Officers & Board of Directors

President: John Jacon
Vice President: Carl Thomas
Past President: Julie Chanatry
Secretary: Sean Lanigan
Treasurer: Brad Anderson
2012-2015: Erlene Puleo, Dan Bareiss
2013-2016: Doug Hurd, George Brown
2014-2017: Pam Jones, Jim Rishel
GNCC representative: Roger Rowlett
Assistant Treasurer, Dues: Ann Stuhlman

Other UCC Personnel

ABC Officer: Dan Bareiss
Adaptive Curling: Bob Prenoveau
Caterer: Soup to Nuts Catering, Dominick Rose
Charity Challenge: Carol Jones
College Curling: M.J. Walsh, Roger Rowlett
Corporate Events: Erlene Puleo
Club Manager:
Curlogram: Ann Kebabian
Drawmaster: Mike Kessler
E-mail Announcements: Julie Chanatry, Ann Kebabian
Finance Committee: Brad Anderson, Mike Swiercz
Golf Tournament: Anne Stuhlman, Julie Chanatry, Brenda & Phil Citriniti, Barb Felice, Don Knapp, Conrad & Knyoca Law, Jim Schafer, Tom Thorngren
Group Outings: Erlene Puleo
Historian: Joel Scherer
House Committee: David Russell, Sue Williams
Ice Committee: Dave Mitchell, Charlie Schatz, Tom Clark, Joe Cosentino, Dave Palazzoli, John Spicer, Gary White
Ice Rentals: Erlene Puleo
Ice Technician: David Mitchell
Instruction: Roger Rowlett, M.J. Walsh
Kiltie Korner:
Kitchen Liaison: Barb Felice
Media Coordinator: Matt Hames
Membership: Carol Jones
Mixed: Brenda Citriniti (chair)
Nominating:
Pins:
Procedures Manual: Stu Card
Rockmaster: Roger Rowlett
Roster: Cindy Brown
R.O.C.K. Program (youth): Marena Taverne
Security: Dale Jones
Sponsorships:
Web site: Roger Rowlett, M.J. Walsh
Youth Charity Challenge: Audrey Foote

Men's Leagues

Charbonneau: Mike Kessler
Men's Ladder: Jerry Stevens

Men's Bonspiels

Mitchell: Brian Moore
Murray: Matt Hames, Mike Kessler, Jason Brien, Jason Golubski
Gordon International: Fred Hicks

Past Presidents


Glengarry Executive Committee

President: Jacquelyn Schmidt
Vice President: Coleen Welch
Secretary: Jan Rishel
Treasurer: Melissa Foote
Past President: Melon Sofinski
2012-15 member: Eileen Sunderhaft
2013-16 member: Dee Pfohl
2014-17 member: Marena Taverne
USWCA representative: Peggy Rotten

Glengarry Committees

Daytime Scheduling: Sue Williams, Meredith Roefaro
Empire State Playdowns: Kathy Palazzoli
Evening Scheduling & Rules: M.J. Walsh, Julie Chanatry, liz Nolan, Joyce Schaffer, Melon Sofinski
Nominating Committee: Jen Turner (chair), Peggy Pratt (past chair), Cindy Wydysh, Amy White, Beth Mitchell
Pins: Dee Pfohl
Sunshine: Doreen Hayes

Women's Leagues

Daytime: Sue Williams, Meredith Roefaro
Evening: M.J. Walsh

Women's Bonspiels

Empire State Playdowns:
Glengarry Challenge: Cindy Brown, Lis DeGironimo, Barb Felice, Kathy Palazzoli

Mixed & Open Leagues

Crawford:
Fun & Fitness:
Happy Hour:
King's Cup:
Open League: Mike Kesler

Mixed Bonspiels

Calder-Conley Hurd:
Friendly Early-Bird:
Cobb: Brian & Marj Moore, committee
College Spiel: M.J. Walsh
Mixed Championships:
"Our House is Your House": Carol Jones
Rose:
Turkey
Utica Rochester Friendly:

Past Glengarry Presidents









Calendar


08/17/2014 - 08/23/2014
Su Mo Tu We Th Fr Sa
17 18 19 20 21 22 23

Upcoming Events

1)  Wed Oct 08, 2014 07:30 pm
Try Curling
Try Curling at the Utica Curling Club. October 8, 9, 10. Public welcome.
2)  Mon Oct 13, 2014 06:00 pm
Learn to Curl
Pre-season learn-to-curl clinic for new curlers. $10. October 13 and 15.
3)  Mon Oct 13, 2014 07:00 pm
Rink Draft
Eligible skips choose teams for Rink League.
4)  Sat Oct 18, 2014
Our House is Your House Bonspiel
The perfect first event for those who have not curled before and want to try something fun.
5)  Sat Oct 18, 2014 06:30 pm
Opening Party
Season-opening party for new and returning members.